Zorunlu Hizmet Kalkıyor

3 Nisan 2010 tarihinde tarafından eklendi.

Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı yönetmelik değişikliği ile öğretmenlerin zorunlu hizmet görevlerini 2006 senesine çekiyor.

MEB, öğretmenlerin yer değiştirmelerine ilişkin kuralları baştan belirliyor.
Hazırladığı yönetmelik değişikliğini eğitim sendikalarına gönderen Bakanlık, öğretmenlerin zorunlu hizmet yükümlülüğünü 2006 yılına çekiyor.

Bunlara ek olarak halen ilçelere göre belirlenen zorunlu görev ‘okul’ bazına indiriliyor. Kırk beş bin dolaylarında okulu tek tek inceleyerek şehirlerin ihtiyacına göre gruplandıran Bakanlık, böylece köy okulları gibi öğretmenlerin talep etmediği okullara ilgiyi artırmayı hedefliyor.

Okulları 6 gruba ayıran Bakanlık, ilk 3 grubu zorunlu hizmet dışında tutuyor. Her grupta çalışılacak süre ve buralardaki öğretmenlere verilecek hizmet puanı değişiyor. En ücra yerlerdeki okul anlamına gelen 6. gruptaki okullarda çalışan bir öğretmenin zorunlu çalışma yükümlülüğü 3 yılda kalkarken, diğer gruplarda çalışanların yükümlülüğü 4, 5, 6 ve 7 yılı buluyor.

Yönetmelik taslağına göre bugüne kadar ayrı ayrı yapılan il içi ve iller arası yer değiştirmeler birleştirilirken, öğretmenlere aynı anda hem il içi hem de iller arası tayin isteğinde bulunması imkanı getiriliyor. Bu şekilde hizmet puanı yüksek olanın merkezi okullara gelmesi öngörülürken, il içi okul sırası uygulaması kaldırılıyor. İl içi tayinlerde istenen ‘2 yıl’ şartı iller arasında tayinde uygulandığı gibi ‘3 yıla’ çıkarılıyor. İl içi ve iller arası yer değiştirmelerin haziran ayında tamamlanması öngörülüyor.

Yusuf Kenan DURMUŞOĞLU

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
2009 – 2010 Şir Dinletisi Egzersiz Planı