Yıl 2017, Öğretmen intiharları çığ gibi büyüyor, psikologlar çaresiz durumda! Psiko-seferberlik ilan edildi.

1 Ağustos 2010 tarihinde tarafından eklendi.

Yıl 2017, Öğretmen intiharları çığ gibi büyüyor, psikologlar çaresiz durumda! Psiko-seferberlik ilan edildi.

Değerli okurlarım, 2000’li yılların başından beri süregelen öğretmen sorunu tam bir sosyal faciaya hatta katliama dönüştü. Dün öğretmen atamaları yapıldı 54 branştan toplam 2180 öğretmen ataması yapıldı, “bu kadar çok” öğretmen atamasının nedeni önümüzdeki yerel seçimler elbette ama buna rağmen 1 milyon 450 bin “ataması yapılmayan” öğretmen hüsrana uğradı.

Branşlara göre en düşük taban puanlar:

Din Kültürü 250 kadro puan: 98.156,
Okul Öncesi 110 kadro: puan 99.345
Rehberlik 80 kadro puan 99.432

Bu tablonun ortaya çıkmasıyla birlikte aynı gün 16 ayrı ilde 73 öğretmenin intiharına şahit olduk. Geçen yıl toplamda 487 öğretmen intihar etmiş ve 460 tanesi kurtarılamamıştı.

Arşivleri karıştırdığımda 2010 – 2017 yılları arasında toplamda 6240 öğretmen intihar etmiş. 2 yıl önce psiko-seferberlik adı verilen olağanüstü hal ilan edilmişti. Bugün ise bakanlık basında bir uyarı yayımladı. Uyarı aynen şöyle:

Öğretmen “adayları“nın ailesi, çocuklarının sıradışı davranışlarını fark ederlerse derhal kriz masası ekiplerini aramalarını (444 5749 – 444 KRIZ) ve psikolog ekipleri gelinceye dek onları yalnız bırakmamaları konusunda uyarıyordu.

Manisa’daki A.Ç adlı Türk dili ve edebiyatı öğretmenimizin intiharının hemen öncesinde yazdığı mektup bu facianın nasıl bu hale geldiğini açıkça göstermektedir. İşte o mektup:

2002 yılında üniversitemi en iyi derece ile bitirdim. Büyük bir heyecan ve aşk ile görevime başlayacakken önüme en büyük engel olan KPSS’yi koydular. Matematik bilmediğim ve yapamadığım için 15 yıl boyunca atanmadım. Beni özel dershanelere peşkeş çektiler. 8 yıl boyunca bir tek kuruş almadan çalıştırdılar ve stajyerliğimi kaldırmadılar. Açık artırmada diğer öğretmen arkadaşlarım daha çok para verdiği için onların stajyerliği kalktı ama ben yine hüsrana uğradım! 2009 yılında bir rektörün büyük bir müjde olarak verdiği açıköğretimli öğretmen (!) ordusu her yıl yüzbinlerce mezun vermekte ve hiçbiri atanamamaktadır. Dershanelerde bedavaya çalıştıkları için bizler de işsiz kaldık. Sonra 5 yıl boyunca hiç durmadan KPSS’ye çalıştım. Atanabilmem için 100 üzerinden 99.5 almam gerekiyordu hayatımın en güzel ve en verimli yılları matematik çalışarak, adını bile duymadığımız ülkelerin dış borçlarını ezberleyerek geçti! Ben bir edebiyat öğretmeniyim! Edebiyat öğretmeni!!! Ölümüme neden olanları saymama gerek yok hepsi kendini biliyor, sonraki hayatta hakkımı ödeyebileceklerini sanıyorlardır eminim ki!

Ekrem Durmuşoğlu

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.