Üniversiteye Hazırlalanların Sahte Rapor Alamlarına Gerek Kalmadı

28 Şubat 2010 tarihinde tarafından eklendi.

MEB, YGS ve LYS’ye sınavına hazırlanan lise son sınıf öğrencilerinin sahte sağlık raporlarıyla uğraşmaması için devamsızlıkta ‘rapor yerine velinin yazılı başvurusunu’ yeterli saydı.

Halen yirmi gün ‘özürsüz’, yirmi beş gün de rapor alarak ‘özürlü’ devamsızlık yapabilen lise öğrencileri artık 25 günlük özürlü devamsızlıkları için de rapor almak zorunda olmayacak. Yalnızca 12. sınıf öğrencilerine verilen bu imkanla ‘öğrenci velisinin okul müdürlüğüne yazılı olarak başvurması durumunda beyan edeceği süre’ de özürlü devamsızlıktan sayılacak. Ancak özürlü ve özürsüz devamsızlık süresi kırk beş günü yine geçemeyecek.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu dün ‘özürlü devamsızlık’ konulu illere bir genelge göndererek uygulamanın ayrıntılarını bildirdi. Genelgede Bakan Çubukçu, ‘ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören son sınıf öğrencilerinin sene boyu yoğun bir çalışma temposu göstererek üniversiteye hazırlandıklarını’ kaydetti. Öğrencilerin ‘sınav streslerinin azaltılması, derslere motivasyonlarının sağlanması ve sınavlara psikolojik olarak daha rahat girmelerini’ amaçladıklarını vurgulayan Nimet Çubukçu, “Bu yıla mahsus olmak üzere yönetmelikte belirtilen özürlerin yanı sıra öğrenci velisinin okul müdürlüğüne yazılı olarak başvurması halinde beyan edeceği sürenin de özürlü devamsızlıktan sayılması, öğrenci ve velilerine moral kazandıracaktır.” dedi.

Benzer bir genelge geçen sene nisan ayında da yayınlanmıştı. Bu sene üniversite sınavlarının iki aşamalı olması ve birinci basamak sınavının (YGS) nisan ayında yapılacak olması nedeniyle öğrenciler ‘rapor’ telaşına erken düşmüştü. Bakanlık da geçen seneki genelgesini bu sene erkene aldı ve öğrencileri rahatlattı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.