Tercih Listesini Oluştururken Bunlara Dikkat Edin

1 Ağustos 2009 tarihinde tarafından eklendi.

Üniversite adayları, tercih formlarınızı vermek için birkaç gününüz kaldı. Formları hala vermediyseniz sizin için hazırladığımız aşağıdaki kuralları dikkatlice okuyun.

1-Dört yıllık bölümleri tercih etmeniz için ham puanınızın (yani başarı puanı eklenmemiş halinin) 165 ve üstü olması şart. Y-ÖSS puanınız 200’den yüksek de olsa dört yıllık bir bölümü tercih edebilmeniz için ham puanınızın ilgili puan türünde en az 165 ve üstü olmasına gerekiyor. 145-165 aralığında ham puan almış üniversite adaylarıysa önlisans programları ve Açık Öğretim Fakültesinin lisans programlarını yani 4 yıllık bölümlerini tercih edebileceklerdir. Açık Öğretim Fakültesi’nin İngilizce Öğretmenliği bölümü için 165 barajını aşma koşulu ve Okul Öncesi Öğretmenliği bölümlerinin özel koşulları vardır. Tercih Robotu’nda bu bölümlerin özel şartlarını da dikkatlice okumalısınız.

2-Puanlar her yıl değişmektedir ve genellikle doğru bir ölçüt değildir. Bu yüzden tercih yaparken aldığınız puanınızdan ziyade Türkiye Başarı Sıranızı göz önünde bulundurun. En önemlisi mezun olduğunuz alana göre AOBP katsayınızın 0,8 ya da ek puanla çarpılacağı ortak puan türlerindeki başarı sıranızdır. En çok okumak istediğiniz bölümü, başarı sıranızın %30 üstünde olsa dahi 1. sıraya alın. Şayet bölüm değil de en çok istediğiniz üniversiteyi seçmek istiyorsanız, başarı sıranıza göre yerleştiğinizde, yatay geçiş ya da çift anadal, yandal seçeneklerini önce çok iyi araştırın.

3- Geçen sene oluşan Türkiye başarı sıralarının puan türlerine denk gelen aralıklarını göz önünde bulundurun. Tercihlerinizi yaparken bu aralıkları dikkate almanızda fayda var.

4- Tercih listenizi yaparken kriterlerinize uygun bölümleri en çok istediğinizden başlayarak doğru bir şekilde sıralayın. Tercih listenizde en çok 24 bölüm bulundurabileceğinizi unutmadan, sıralamanızı Türkiye başarı sırasına göre en yüksekten başlayarak en düşüğe doğru oluşturun. Son dört tercihinizde Türkiye Başarı Sıranızın en az % 50 oranında altında olan bölümlere yer veriniz.

5-Puan türleri farklı ortak alanlardan tercih yaparken, listenizi, her alandan en çok istediğinize göre sıralayarak oluşturun. Örneğin Sayısalcılar aynı zamanda Eşit Ağırlık puanlarıyla da tercih yaparlar. İstedikleri bölümü SAY-2 ve EA-2 puan türlerine karşılık gelen Türkiye Başarı Sıralarına göre karma olarak hazırlamalıdırlar. Türkiye Başarı Sıralarını dikkate alacağım derken, SAY-2’leri en üste, EA-2’leri alta yazmak gibi bir yanlışa düşmeyin. Tabiki sizin için öncelik SAY-2 bölümleri ise böyle bir sıralama da yapabilirsiniz.

6- ÖSYM yerleştirme yaparken, öncelikle adayın Y-ÖSS bilgilerine bakar. O nedenle tercih listenizdeki sıralamanızın önemi kendi istediğiniz bölüme yerleşmenizle bağlantılıdır. Y-ÖSS verisi yüksek olan aday, bir bölümü son sırada da tercih etse de ilk sırada tercih eden adayın önüne geçer. ÖSYM’nin izlediği yol şöyledir; Y-ÖSS puanına sahip, aynı bölümü tercih etmiş iki aday (tercih sırası aynı olmak zorunda değil) bu bölüm için oluşturulan Y-ÖSS puanı sıralamasında, o bölümün kontenjanı olan sırayı eşit olarak paylaşıyorlarsa; yerleştirmede öncelik, o puan türündeHAM ÖSS puanı yüksek olana verilir. O da eşitse, o puan türünün ana alan testlerinde neti daha yüksek olana, o da eşitse daha üst sırada tercih edene öncelik verilir. Tercih sıranızın önemi burada ortaya çıkar. Bu durumunuz da diğer adayla eşitse, yaşı küçük olana, o da eşitse kura çekilir ve kurayı kazanan yerleştirilir.

7-ÖSS bir sıralama ve eleme sınavıdır.Bölüm ve programların başarı sırası ve taban puanı verileri, her yıl adayların tercihlerine göre oluşur. Adaylar da bir önceki yılın başarı sırası ve taban puanını göz önünde bulundurarak tercihlerini sıraladığı için bu durum biraz yumurta-tavuk meselesine dönüşür. Yine de bölüm ve programların başarı sırası ve taban puanı değişkendir. Taban puanlar sınavın zorluğu, aday sayısı gibi etkenlerle daha fazla değişkenlik gösterirken, başarı sıraları, kontenjan artışlarına ve adayların gösterdiği sınav başarısına göre değişebilir. Örneğin 2007 yılında 7.000’inci sıradan yerleşilen bir programa, geçen yıl 13.000’inci sıradan yerleştirme gerçekleşmiştir. Bu yıl da başarı sıralarının değişkenlik gösterebileceğini unutmayın ve başarı sırası aralığınızı geniş tutun.

8-Tercihlerinizde yer verdiğiniz bölüm/programların devlet, vakıf, KKTC veya yurtdışı da olsa maddi koşullarına dikkat ediniz. Üniversite ve bölüm seçiminizde maddi koşullar çok önemlidir. Devlet üniversitelerinde ikinci öğretim yapan bölümlerin harç miktarları normal öğretimlere göre çok yüksektir. Ayrıca devlet üniversitelerinde de yurt dışı üniversiteleriyle entegre yürütülen bölüm/programlar vardır ve paralıdır. Bu bölümlerin belirli dönemleri Türkiye’de, diğer dönemleri de yurt dışında okutulur. Hem Türkiye hem de yurt dışında okunan yıllar için bir bedel ödenir.

9-Tercih listenize aldığınız bölümle ilgili koşulları mutlaka incelemelisiniz. Bazı bölümlerde puan ve başarı sıranız denk gelse de özel koşullar vardır. Yabancı dil ayrımından, sağlık durumuna, ekstra ücret uygulamasından, hazırlık sınıfı şartına göre pek çok kısıtlama yer alabilir. Bu koşulları, her bölüm için ÖSYS kılavuzundan incelemenizin zor olduğunu bildiğimiz için Tercih Robotu’na yerleştirdik. ÖSYM’nin yerleştirme yapacağı 2009 ÖSYS kılavuzunda yer alan 5.969 lisans programının, 646 ayrı koşulunu bölümüne göre inceleyebilirsiniz.

10-Tercih Formu teslim etme süresinin 3 Ağustos 2009 Pazartesi günü mesai saati bitiminde sona ereceğini unutmayın. Tercih formunu teslim ettikten sonra hiçbir değişiklik yapma hakkınız olmayacaktır. O nedenle tercih formunuza yazdığınız bölümlerin kodunun doğru olup olmadığına çok dikkat ediniz. Pek çok aday kod hatası nedeniyle açıkta kalmakta veya istemediği bölümlere yerleştirilmektedir. İsterseniz internet şifreniz ve TC Kimlik numaranızla ÖSYM’nin sitesinden tercih formunuzu gönderebilirsiniz. Bu yolu seçtiğinizde, “Tercihleriniz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir” uyarısını görmeden sistemden çıkmayın ve Tercih Formu’nuzun bir kopyasını yazıcıdan almayı unutmayın. Başvuru merkezi aracılıyla Tercih Formu’nuzu teslim etmek istiyorsanız randevu almanız gerekmektedir. Ortaöğretim Kurum Müdürlükleri ve ÖSYM Büroları başvuru merkezleridir. Randevu aldığınız gün ve saatte kimliğinizle birlikteTercih Formu’nuzu görevliye teslim edeceksiniz. Görevli, tercihlerinizi sisteme girip size onaylattıktan sonra ÖSYM’ye gönderecektir. İşlem bittikten sonra görevliden tercih listenizin bir kopyasını yazıcıda yazdırıp size vermesini isteyiniz. Tercih hizmeti için başvuru merkezine 3 TL ödemeniz

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Lise 1 Biyoloji Çalışma Soruları