Tarih Öğretmenleri

20 Kasım 2007 tarihinde tarafından eklendi.

Etiketler:

Yorumlar

 1. sokolluKADESAN dedi ki:

  Bilgileri hazırlayan tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim.
  Yıl i çerisinde çok yararlı olacağını düşünüyorum.

 2. ozank dedi ki:

  çok işime yaradı gerçekten, devamını bekliyorum, özellikle lise 2 için yaprak testler olursa güzel olur

 3. ozank dedi ki:

  pardon teşekkür etmeyi unutmuşum 🙂 çok teşekkürler…

 4. mihri dedi ki:

  gerçekten çok iyisiniz..deneyimsiz bir olarak bu bilgiler çok işime yarıyacak…saolun…

 5. isimsar dedi ki:

  23 Adet Tarih Yaprak Testi ve Cevap Anahtarı diye bahsediliyor.cevap anahtarini bulamadim ben. Cevaplari nereden bulabilirim

 6. GOODHEARTBEAT dedi ki:

  hocam benm bikaçtane sorum olcak acil ilgilenecek biri varmı acaba.

 7. hasanoglan dedi ki:

  2010 ÖSS DEĞİŞİKLİĞİ VE SOSYAL DERSLERE OLUMSUZ ETKİSİ

  Merhaba,
  Aşağıdaki metni coğrafya ve tarih sitelerine gönderiyorum.2010’daki ÖSS değişikliğinin sosyal derslere etkisini anlattım.Bu konuda bir kamuoyu yaratmak için bunu yapıyorum.Okuyup sitenizde bu konuyu gündeme getirirseniz etkili olacağına inanıyorum.Selamlarımla
  …………………………………………………………………………………………………………………….

  Merhaba arkadaşlar,
  2010 yılında öss sınavında gerçekleşecek olan değişikliklerden haberiniz vardır sanırım.Öss sınavının iki aşamalı olmasının yanında birçok ta değişiklik öngörülüyor.Bu değişikliklerden biri coğrafya, tarih ve felsefe öğretmenlerini ve ilerde bu branşlardan öğretmen olacak olanları da etkileyecek.
  Değişikliklerden biri şu:” Yükseköğretime Geçiş Sınavı” diye adlandırılan 1. sınavda sadece “Temel Matematik” ve “Türkçe” testlerinden alınacak puanlar, 2. sınavda katkı sağlayacak.
  Yani 1. sınavdaki sosyal ve fen soruları, 2. sınava puan olarak hiçbir katkı sağlamayacak.2. sınava girebilmek için belli bir baraj puanı tespit edilecek. Mümkün olduğu kadar çok kişinin 2. sınava girmesini sağlamak için büyük bir ihtimalle bu baraj puanı düşük tutulacak.
  Sözel ve eşit ağırlıktan sınava girecek öğrenciler 2. sınavda sosyal soruları çözeceği için bu dersler önemini yitirmeyecek.Fakat sorun sayısaldan sınava girecek öğrencilerde görülüyor.Bu öğrenciler:
  1-Sadece matematik ve Türkçe testleri 2. sınava katkı sağlayacağı için, bu derslere önem verecek ve baraj puanının çok üstüne kolaylıkla geçebileceklerdir.Zaten sayısalcıların matematiği ve Türkçesi genelde iyidir.
  2-Bu sayısalcı öğrenciler 2. sınavda sadece matematik ve fen soruları yanıtlayarak üniversiteye yerleşebilecekler.
  Böylece liselerin fen alanındaki öğrenciler için sosyal sorularının öss için hiçbir anlamı kalmayacak.
  Çünkü bu soruları yanıtlamak zorunda kalmayacaklar.Sayısalcı bir öğrenci öss için kesinlikle coğrafya, tarih ve felsefe derslerine çalışmayacak.1. sınavdaki sosyal sorularının 2. sınava hiçbir katkısı olmayacak.Matematik ve Türkçeye yüklenecek ve buradan alacağı yüksek bir puan ile 2. sınavına katkı sağlayacak.
  Not:Yök başkanının verdiği demeçten anlaşıldığı üzere ortaöğretim başarı puanı çok düşürülecek.Öss puanına %21’lik etkisi %5’e düşürülecek.Hatta kişisel görüşü de ortaöğretim puanının sıfırlanmasından yana.Böyle olursa 4 yıl boyunca öğrencilerin lisede gördüğü bütün derslerden aldığı notlar öss puanına çok minimum düzeyde etki edecek.Derslerden alınan notlar öss’de pek etkili olmayacaksa, öğrenciler sadece taktir ve teşekkür almak için notlarını yükseltmeye çalışacaklar.Hatta bazılarının hiç kaygısı olmayacak belki de.
  Benim bütün bunlardan çıkardığım sonuçlar şunlar:
  1-Liselerin fen alanında olanlar 9. Ve 10. sınıflarda 2’şer saat coğrafya dersi görüyorlar.Bu öğrenciler yeni öss değişikliği nedeniyle coğrafya dersinin gerekli olmadığına inanacaklar ve onları ikna etmek kolay olmayacak.Öğrenciler genellikle öss sınavına adapte olduğu için, öss’de yanıtlamak zorunda olmadıkları bir derse önem vermeyeceklerdir.Bu da öğretmenleri sıkıntıya sokacaktır.
  2-Liselerin fen alanındaki öğrenciler 9. Ve 10. sınıflarda 2’şer saat coğrafya dersi görüyor demiştim.Tahmini olarak söylüyorum, önümüzdeki süreçte 10. sınıftaki bu 2 saatlik coğrafya dersi gereksiz görülecek ve kaldırılacak.Eğer kaldırılırsa:
  a)Coğrafya öğretmenlerinin okullardaki ders sayıları azalacak.
  b)Diğer okullara görevlendirilenler olacak.İkinci bir okula gitmenin yarattığı uyum sorunu ve külfeti sanırım bazı arkadaşlar yaşamıştır.
  c)Coğrafyadan zaten az sayıda öğretmen alınıyor.Liselerde ders yükü azalınca KPSS ile alınacak coğrafya öğretmenlerinin sayısını biraz daha azaltacak.
  Aynı durum tarih ve felsefe öğretmenleri için de geçerlidir.
  3-Sosyal derslerin öss sınavlarında etkisi azalacak.Bence sosyal dersler güç kaybedecek.
  4-Ortaöğretim başarı puanının etkisi çok fazla düşürüleceği için öğrencilerin birçok derse ilgisi de azalacak.

  Çözüm ne olabilir?
  Bunu düşünmek gerekir.Bu değişiklik şu an tasarı halinde.Büyük bir ihtimalle kabul edilecek.Öss’nin 1. sınavındaki sosyal sorularının mutlaka 2. sınava belli bir oranda etkisi olmalı.Sayısalcıların gözünde tarih, coğrafya ve felsefe derslerini sıfırlamak mantıklı değil.Az da olsa bu derslerin öss sayısal puana bir etkisi olmalı.
  Bence üniversitelerin coğrafya, tarih ve felsefe bölümleri bu konuda girişimler yapmalı.Liselerde sosyal derslerin zayıflatılmaması için onların da bir sorumluluğu olmalı.
  Zaten sayısalcı öğrenciler sosyal derslere uzak duruyorlardı.Şimdi artık sosyal dersler tamamen onların hayatından çıkmış olacak.
  Mehmet Çakıroğlu
  Antalya Fen Lisesi

 8. kral dedi ki:

  herkese cok tesekkür ederim by kral

 9. aysenurr dedi ki:

  yha benım okulda ortalama yukseltme sınavlarım var lıse 2 yee geccem ıns.yhaa ne turr sorular cıkabılır aCABAA YARDIMCII OLURMUSUNUZ BANA BU KONUDAA….

 10. selim dedi ki:

  beyler ya ben 9 sınfa gidiyorum da bize bi ödev verdiler ben yapamıyorum ya tarih bulmaca yapcaz tarih ile ilgili bir bulmaca 9 sınıf arıyorum ltfn cevap yazın ltfn yarın son 😀

 11. pınar dedi ki:

  ben 11. sınıf oğrencisiyim fakat matematik yazılı soruları hiç yok nerdn bulabilirim???bi de yıllık odewimi mat den aldım sizce hangi konuyu seçmeliyim simdiden tşk

 12. Hoca Ali dedi ki:

  Bence pınar kızım karmaşık sayılardan almalısın.Ben öğrencilerime konu olarak karmaşık sayı vermeyi düşünüyorum.Pek çok öğrencimizin karıştırdığı ancak esasen kolay bir konudur.Birazcık uğraşırsan iyi birşeyler alırsın bence.
  Sınav soruları hakkında bir fikrim yok.

  Şimdiden iyi çalışmalar

 13. Feverblow dedi ki:

  Çok Teşekkürler … Çok Yardımcı Oldu …

 14. salih-0101 dedi ki:

  selamün aleyküm
  öncelikle şunu belirtmek istiyorum;sırf burdaki bilgiler için üye oldum.
  ALLAH sizden razı olsun…

  devamını beklerim…