Sekiz bin yüz kırk öğretmen atandı!

1 Mart 2009 tarihinde tarafından eklendi.

MEB geçenlerde 8 bin 141 öğretmen atandı, bu atamada kadroya geçen sözleşmeli öğretmenlerin yerine yaklaşık on beş gün sonra tekrardan sözleşmeli öğretmen ataması yapılacağını açıkladı.

Öğretmen atamaları vesilesi ile Milli Eğitim Bakanlığı, Bakanlık Başöğretmen Salonu’nda tören düzenlendi. Törende konuşan Çelik, Türkiye’de eğitimcilerin vazifelerini ne kadar sevinçle yerine getirirlerse eğitim sisteminin çok daha güzel bir yerde olacağını vurguladı.

Bu sene toplam 35.000 öğretmen ataması yapılacağını söyleyen Çelik, “Şimdi 8285 öğretmen atıyoruz, ağustosta on beş bin öğretmen ataması daha yapacağız, daha sonra sonbaharda tahminen Kasım ayında tekrar on bin küsur öğretmen alacağız. Böylece 2009 senesi içinde toplam olarak otuz beş bin öğretmen atamış olacağız” şeklinde konuştu.

Çelik, bugün yapılacak atamalarla birlikte şu anda sözlemeli öğretmenlik yapanların bir kısmının kadroya atanmış olacağını belirterek, onlardan boşalan yerlere de 15-20 gün içinde yeniden sözleşmeli öğretmen ataması gerçekleştirileceğini kaydetti.

Ataması yapılan öğretmenlerin, tebligatı beklemeden bir an evvel vazifelerine başlamalarını isteyen Çelik, “İl ve ilçe milli eğitim müdürlerimize, valilerimize ve kaymakamlarımıza da seslenmek istiyorum: Gelen gençlerimize alışık olmadıkları, yabancısı oldukları yerlerde yardımcı olsunlar, onlara şefkatle kucak açsınlar. Orada yalnız olmadıklarını hissettirsinler” şeklinde konuştu.

MEB Personel Genel Müdürü Necmettin Yalçın da toplam 8 bin 285 kadro için
48 bin öğretmen adayın başvurduğunu, bunlardan 47 bin 850’sinin başvurusunun kabul edildiğini bildirdi. Yalçın, 8 bin 285 kadronun 7 bin 535’inin ilk atama, 600’ünün açıktan atama, 100’ünün kurumlararası atama, 50’sinin de milli sporcular için ayrıldığını kaydetti.

Konuşmaların ardından Çelik, atama için bilgisayar kurasını başlatmak üzere salonda bulunanlardan rakamlar söylemelerini istedi ve toplam 9 haneli rakam grubu tamamlandıktan sonra atamalar başladı.

Kura sonucunda 7 bin 81’i ilk atama, 434’ü açıktan atama, 86’sı kurumlararası atama, 48’i de milli sporcu olmak üzere toplam sekiz bin 141 adayın ataması yapıldı. Taban puanlar İngilizce’de 74.8, Kimya’da 99.2, Matematik’te 88.5, Sınıf Öğretmenliği’nde 81.3, Sosyal’de 83.3, Tarih’te 83.7 olarak gerçekleşti. Taban puanların çok yüksek olması bu yarışın ne kadar çetin olduğunun da bir göstergesi niteliğinde.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
ESTERGON KALESİ