ÖSS (YGS)’de Köklü Değişiklikler 2010’da Yürürlükte

16 Mayıs 2009 tarihinde tarafından eklendi.

Yüksek Öğretime Giriş Sınavı eski adıyla ÖSS yeni adıyla YGS sil baştan değişiyor ve çok köklü değişiklikler geliyor. İşte bu yeni sınav sistemini www.okuldersleri.com yönetimi olarak siz değerli öğrencilerimiz için en ince ayrıntısına değin araştırdık. İşte yeni YGS ve ayrıntıları:

YGS ile Neler Değişti?

Bilindiği gibi önceki sistemde yani ÖSS’de 3 farklı puan türü vardı: Bunlar sözel, sayısal ve eşit ağırlık olmak üzere 3’e ayrılıyordu.

2010’dan sonra her fakültenin kendi öğrenci profilini belirlemesini sağlamak amacıyla örneğin bir fakülte biyoloji, bir başkası kimya puanına ağırlık vererek her fakülte kendi kriterlerine göre puan türünden öğrenci alacak. Yani önceki sistemde örneğin Türkiye’deki tüm tıp fakülteleri sayısal puanıyla öğrenci alıyordu.Yeni sistemde ise her tıp fakultesi kendi puan türünü belirleyebilecek. Örneğin Çukrova Üniversitesi Tıp Fakültesi YGS11 Puanını tercih ederken Mersin Tıp Fakültesi YGS9 Puanını tercih edebilecek. Bu sistem şu anda uygulanmakta olan KPSS’ye çok benzemektedir.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, 2010 ÖSS’de uygulanacak olan çift sınavlı sistemde öğrencilerin üniversite seçimini daha sağlıklı yapacağını belirterek, “Yeni getirilecek bu sistem çok sorulu ve çok puanlı bir sistem olacak. Öğrenci ilgi duyduğu ve başarılı olduğu alana yönelecek. En önemlisi öğrenci istemediği bir bölüme tercih etme zorunluluğunda olmayacak” şeklinde konuştu.

Yarımağan, eski sistemde öğrencilerin çok sağlıklı seçilemediğini kaydederken tıp fakültesi öğrencisinin 8 biyoloji sorusuna karşılık 10 kimya sorusuyla seçilmesini örnek gösterdi.

Yeni sistemde ise üniversitelerin hangi puan türünden öğrenci alacağını bileceğini, iki aşamalı ve 5 oturumlu yapılacak sınavda öğrencilerin de istediği ve başarılı olduğu bölümlere gireceğini bildirdi.

“En önemlisi öğrenci istemediği bir bölüme girmeyecek. Böylece, her yıl binlerce öğrencinin bölüm değiştirmek için yeniden ÖSS’ye girmesi önlenecek” diyen ÖSYM Başkanı Yarımağan, yeni sistemin ana hatlarını şöyle açıkladı:

* Nisandaki ilk sınavda başarılı olanlar ikinciye girecek. Bu ilk sınavda matematik, fen ve edebiyat gibi derslerden sorular yöneltilecek, böylece öğrencinin bilgisi ölçülecek. Okudukları dersleri kapsayacak soruların biçimleri değiştirilmeyecek. 2. kısım da matematik, fen, edebiyat, sosyalden 4 oturum olacak. Bu oturumların her birine 1 gün ayrılacak. 4 günde tamamlanacak oturumların tarihi haziran ayının son 2 hafta sonu olacak. Yabancı dil sınavı içinse 6. bir oturum yapılacak.

* Öğrenci hangi sınava gireceğine kendisi karar verecek. Edebiyattan mezun olup matematik sınavına girenin sınavda başarılı olması zor olsa da bu konuda herhangi bir kısıtlama olmayacak. Bütün oturumlara girebilecek. Bu sistemde de ortaöğretim başarı puanının sınav puanlarına belli bir şekilde eklenmesi söz konusu olabilecek. (Burada şunu hatırlatmak isteriz daha sonra yapılan açıklamalarda OÖBP’nin tümden kaldırılacağı yönünde açıklamalar yapılmıştır. Başarı puanı kısmı görülüyor ki tam netleşmemiş. okuldersleri.com yönetimi olarak bir yorum yapmak gerekirse perde arkasında imam hatiplerin önünü açmak amacıyla bu konu çok tartışılıyor ve bir orta yol bulunmaya çalışılıyor. Siyasilerin ÖSYM’ye bu anlamda yoğun bir baskısının olduğunu tahmin ediyoruz.)

Yusuf Kenan DURMUŞOĞLU

Etiketler:

Yorumlar

  1. merve dedi ki:

    peki hangi fakültenin hangi puan türünde öğrenci alacağı ne zaman belli olacak

  2. tugce dedi ki:

    peki dikey geçiş kalktı mı

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Turizm Haftası ile İlgili Skeç