ÖSS Sorularının Kapsamı Değişti

23 Kasım 2008 tarihinde tarafından eklendi.

ÖSYM, liselerde eğitim – öğretimin 4 yıla çıkarılması ve haftalık ders satlerinin değişmesi nedeniyle 2009 ÖSS’deki testlerin kapsamlarını tekrar belirledi.

ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre, Türkçe testindeki ”Türkçe’yi kullanma gücüyle alakalı sorular”ın ve Matematik bölümündeki ”Matematiksel ilişkilerden yararlanma gücüyle ilgili sorular”ın yüzde yüz olan payında herhangi bir değişikliğe gidilmedi.

Sosyal-1 testinin ”Sosyal bilimlerdeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye bağlı sorular” kısmında da herhangi bir değişik yapılmadı.

Fen-1 soruları bölümündeki ”Fen bilimlerindeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dönük sorular”ın Fizik sorularının payı yüzde 43’ten yüzde 33.3’e çekildi, Kimya sorularının payı yüzde 30’dan yüzde 33.3’e, biyoloji sorularının payıysa yüzde 27’den yüzde 33.3’e yükseltildi.

Edebiyat-Sosyal testindeki Psikoloji soruları Sosyal-2 testine eklendi. Edebiyat-Sosyal testinin Türk Edebiyatı-Dil ve Anlatım sorularının oranı yüzde 57’den yüzde 67’ye, Coğrafya sorularının oranı yüzde 27’den yüzde 33’e .ıkartıldı. Bu testteki Coğrafya soruları Türkçe-Matematik bölümünde okutulan Coğrafya dersinin konularıyla sınırlı olacak. Yani coğrafyanın diğer konularında soru sorulmayacak.

Sosyal-2 bölümünün Tarih oranı yüzde 43’ten yüzde 44’e yükseltildi, Coğrafya sorularının oranı yüzde 23’den yüzde 17’ye, Sosyoloji soruları yüzde 17’den 13’e, Mantık soruları yüzde 17’den yüzde 13’e düşürüldü. Edebiyat-Sosyal testindeki Psikoloji soruları Sosyal-2 testine alındı. Edebiyat-Sosyal bölümünde yüzde 16 olan Psikoloji sorularının oranı Sosyal-2 testi içinde yüzde 13 olarak belirlendi.

Matematik-2 testine Analitik Geometri soruları eklendi. Bu soruların test içindeki oranı yüzde 10 oldu. Bu test içindeki Matematik sorularının oranı yüzde 70’den yüzde 60’a indi, Geometri sorularının yüzde 30’luk oranı aynı kaldı.

Fen-2 testindeki Fizik sorularının oranı ise yüzde 43’den yüzde 33.3’e indirildi. Kimya soruları yüzde 30’dan yüzde 33.3’e, Biyoloji sorularının oranı ise yüzde 27’den yüzde 33.3’e çıkarıldı.

Yorum: ÖSS müfredatı lise müfredatına daha da uyumlu hale getirilmiş oldu. Ancak liselerde köklü değişiklikler olmadığı sürece bu değişiklikler birer yama olmaktan öteye gidemeyecektir. Örneğin liselerde her ünite sonunda yaprak testler dağıtılmadığı sürece, 15 güne bir ÖSS deneme sınavları yapılmadığı sürece, başarılı öğretmenler çeşitli ödüllerle motive edilmediği sürece öğrenciler dershanelere akın akın gitmeye devam edecek, lise son sınıfta okulda öğrenci bulmak mümkün olmayacaktır.

Yusuf Kenan DURMUŞOĞLU

Etiketler:

Yorumlar

 1. destina dedi ki:

  iyi olmuş iyi…psikolojiden kurtulduk

 2. ahmetseyran dedi ki:

  şahinler yukarılardan uçar.Atatürk’ün deyimi ile kalkınmanın bedeli ilim ve fendir.fenciler fizikciler
  ösym fen 1 soru katkı payın yüzde 43 den 33.3 e
  fen 2 ‘ ‘ ” ” 43 den 33.3 e
  matematik 2 ” ” ” 70 den 60 e
  düşürülmüş acaba ne yapılmak isteniyor.fensiz yetişen doktorun mühendisin değeri ne olur..
  böylece milletin hayat damarları koparılıyor.

 3. kayserili dedi ki:

  yahu hocam bizim müdür yardımcısı mesela tıp ba gfitmak istiyorsan sadece biyoloji ve matematik çözeceksin diyor bunlar dogrumu???

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
İzcilik Dokümanları