ÖSS değişiyor

29 Ocak 2008 tarihinde tarafından eklendi.

Öğrencilerin hayatına yön veren üniversite giriş sınavı yine değişiyor. MEB’in yeni sistemine  göre 10, 11 ve 12’nci sınıflarda yapılacak  sınavlarla, üniversitelere öğrenci alınacak.

Üniversiteye giriş, aşama aşama olacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni modeline göre 10, 11 ve 12’inci sınıf sonlarında ‘Olgunlaşma Sınavı’ adı altında merkezi sınav yapılacak.

Türk Eğitim Derneği geçenlerde  Uluslararası Eğitim Forumu düzenlendi. Forum’un açılışında söz alan Hüseyin Çelik, ÖSS için Seviye Belirleme Sınavı gibi bir model önerdi. Bakan Çelik, “Lisede ortaöğretim kurumlarından üniversiteye geçerken de ‘Ya bana öğrettiğiniz gibi bana soru sorun ya da bana sorduğunuz gibi öğretin’ sistemini başta yükseköğretim kurumu olmak üzere birçok kuruluşla işbirliği yaparak çözeceğiz” dedi.

PUANLARIN YÜZDE 25’İ ÖSS’YE EKLENECEK

Yeni modele göre 10, 11 ve 12’inci sınıf sonlarında temel derslerden Seviye Belirleme Sınavı gibi merkezi sınav yapılacak. Yeni sistem oturana kadar ÖSS devam edecek. Bu sınavlardan alınan puanların yüzde 25’i, ÖSS’den alınan puanın yüzde 75’i ile bir yükseköğretim programına başvuru yapılacak. Bu sistemle meslek lisesi öğrencilerine ayrı sınav yapılarak, kendi alanlarında yükseköğretime girmelerine olanak sağlanacak.

Etiketler:

Yorumlar

  1. ciko dedi ki:

    ooooo bn bu sene oss ye gırıomm keske daha once uygulasalrmıs daha gusell bı sıstemm bu :((

  2. uqurhan dedi ki:

    ne zmn hemn yururluge gırdımı acaba ben 10 sınıf

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Atatürk Devrimleri Konu Anlatımı