Öğretmenler Branşalarında Sorgulanacak

12 Eylül 2009 tarihinde tarafından eklendi.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü iken Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürüğüne atanan Ömer Balıbey, öğretmenlerin meslek hayatı süresince yerinde saydığı değil, her beş senede bir 360 derece sorgulandığı yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Hizmet içi eğitim seminerleri kapsamında İzmir Kız Lisesi’nde “Eğitimde Başarıyı Etkileyen Etkenler ve Başarısızlığın Sebepleri” konulu sunum yapan Balıbey, öğretmenlerin yeterlilikleri üzerine bir yol haritası hazırladıklarını, ilk olarak altı pilot şehirde başlatacaklarını söyledi.

Balıbey, temmuz ayındaki çalıştay sonunda hazırladıkları “Okul Temelli Mesleki Gelişim” bilgileri ışığında yapılan “Öğretmen Yeterlilik Yol Haritası”nı Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK)’na gönderdiklerini, onların da 69 eğitim fakültesine göndererek nasıl bir öğretmen modeli istediklerini anlattıklarını kaydetti.

Öğretmenlerin artık 360 derece sorgulanacağını anlatan Ömer Balıbey, “Bu çalışmalara 2 ay önce Ankara Kızılcaham’da başladık ve bitirdik. Öğretmenleri, 360 derece olmak üzere her beş sende bir alanlarıyla ilgili sorgulayacağız. Öğretmen kendisini sorgulasın, 5 yıl sonra alanıyla ilgili bir kursa alalım. Sınav sonunda elbete, ‘Sen başarısızsın, git.’ demeyeceğiz ancak 15. senede alanında iyiyse önünü açacağız. Öğretmenler arasında 20-30 yıl hiç hizmet içi eğitim almayanlar var. Ölçülmeyen başarı, başarı değildir.” şeklinde konuştu.

Öğretmen Yeterlilik Yol Haritası’nın ortak akıl ürünü olduğuna dikkat çeken Balıbey, 89 sivil toplum kuruluşu ve 69 eğitim fakültesiyle birlikte dokuz bin öğretmene fikir sorulduğunu aktardı.

Önümüzdeki sene için belirlenen altı pilot şehrin Ankara, İzmir, İstanbul, Bolu, Kocaeli ve Hatay olduğunu belirten Balıbey, uygulamanın başarılı olması durumunda ülke çapında yayılacağını söyledi.

İnternetin çocukların büyülü dünyasını yok ettiğini savunan Balıbey, gençlerin okuma alışkanlığını kaybolmasında en büyük etkenlerin televizyon ve internet olduğunu söyledi.

Öğretmen ve velilerin bu konuda daha duyarlı olmasını isteyen Balıbey, “Ebeveynler de televizyon başından kalkmıyor, her akşam dizi seyrediyorlar. Çocuklar da bilgisayara hapsoluyor. Oysa her gün en az yarım saat çocuklarla ilgilenmeli, sevgi ve şefkat gösterilmeli. Çocuklarımızı yalnızlığa ve internete terk etmeyelim. Anne ve babalarla bu konuda birebir iletişime geçilmeli.” şeklinde konuştu.

Toplantıya İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Rağip Üye ve şube müdürleri de katıldı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Kütüphane Haftası