Öğretmen Atamalarında Yalnızca Hizmet Puanı Esas Alınmamalı

8 Aralık 2011 tarihinde tarafından eklendi.

Yıllardır il içi ve il dışı öğretmen atamalarında – ilk atama hariç – hizmet puanı esas alınmaktadır. Yetersiz hatta yanlış bir uygulama olduğu çok açık olduğu halde – kanıksadığımızdan olsa gerek – hiç kimse bu sisteme eleştirel bir açıdan bakmıyor. Herkes de bunu kabullenmiş görünüyor.

Yalnızca hizmet puanına göre yapılan atamalarda aslında çok fazla sorunlar ortaya çıkıyor. Bu sorunlardan birkaçına değinmek istiyorum:

– Tercih edilmeyen okullarda ve şehirlerde üniversiteden henüz yeni çıkmış genç öğretmenler bulunuyor. Çok tercih edilen okullarda ise tam tersi emekliliği gelmiş öğretmenler… Oysa bir okulda tecrübeli – tecrübesiz, yaşlı – genç öğretmenlerin bir arada bulunması eğitim kalitesinin artması yönüyle son derece önemlidir. Mevcut hizmet puanıyla yapılan atama sistemi bunun önünde en büyük engeldir.

– İyi bir okulda ya da gelişmiş bir bölgede çalışmanın – özür grupları hariç – tek koşulu hizmet puanı yüksek, 2. ve 3. hizmet bölgelerinde uzun yıllar çalışmaktır. İyi bir okulda çalışmak için 50 yaşını beklemek çok adil görünmüyor. Oysa tek hak ediş bu olmamalıdır.

Önerim şu şekildedir:

Öğretmenlere yılda 1,  iki yılda 1 ya da 3 yılda 1 merkezi bir sınav yapılmalıdır. Bu sınav branş bazında yapılmalı, her branş öğretmenine kendi branşında sorular sorulmalıdır.  Atamalar, sadece sınavdan alınan puanlara göre yapılabileceği gibi sınav puanı ve hizmet puanının birlikte hesaplanıp belli yüzdelik dilimleri alınarak da yapılabilir. Örneğin hizmet puanı 0,3 ile sınavdan alınan puan da 0.7 ile çarpılıp bu iki sonucun toplanması ile her öğretmenin bir atama puanı elde edilebilir.

ÖRNEK  HESAPLAMA:

Hizmet puanı: 140 x 0,3 = 42
Sınav Puanı: 85×0.7= 59.5
Öğretmenin Atama Puanı: 101.5

Yukarıda da görüldüğü gibi hizmet puanı 140, sınav puanı 85 olan bir öğretmenin atama puanı 101,5 olmaktadır. Bu şekilde her öğretmenin bir atama puanı olacaktır. Böylece öğretmenler kendini sürekli geliştirmek, branşında daha iyi olmak için teşvik edilecek ve genç öğretmenler de batıda merkezi okullarda çalışabilecektir. Bu sistemle birlikte her 5 yılda bir öğretmenler ilçe içinde okul değiştirmelidir.

Yusuf Kenan DURMUŞOĞLU

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.