Mecburi İlköğretim 9 Yıl Oluyor

28 Mayıs 2009 tarihinde tarafından eklendi.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, 2009-2010 eğitim – öğretim döneminde otuz şehirde pilot olarak uygulamaya girecek “Zorunlu Ana Okulları Projesi” ile 8 derslikli okullarda anasınıfı açılacağını söyleyerek, “Ana sınıflarında 2’li eğitime geçilecek ve kapatılan köy okullarının yerine ana sınıfı açılacak” şeklinde konuştu.

Söz konusu bu şehirlerdeki okullarda toplam altmış ay eğitilecek öğrenciler, dokuz yıllık zorunlu eğitime geçiş yapacak. Göreve başladığı günden bu yana bütün birimlerde başlatılan ve başlayacak bütün projeleri gözden geçiren Çubukçu, önceliği olan projelerin hızlanması amacıyla işe başladı. Hükümet olarak okul öncesi öğretime çok büyük önem verdiklerini söyleyen Çubukçu, ana okulu yaşını beşe çekmek için çalışmalara başlandığını belirterek, sözlerine şu iekilde devam etti:

PİLOT İLLERDE EĞİTİM

“Okul öncesi eğitimi altı senede yüzde 11’den yüzde 33’lere yükselttik. Ana okulu eğitiminde okullaşma oranını artırarak, zorunlu hale getirmek amacıyla uğraşıyoruz. Bu amaçla ilk etapta otuz ilde okul öncesi eğitimi mecbururi hale getirdik. Daha sonraki aşamalarda Türkiye genelinde bu proje yaygınlaştırılacak. Okul öncesi eğitim, siyasi hayatımın en önemli projeleri arasında bulunuyor. Kısa bir zaman sonra büyük bir kampanyayla okul öncesi eğitime hız vereceğim.” şeklinde konuştu

Zorunlu eğitime geçen iller

MEB, 2009- 2010 eğitim öğretim döneminde okul öncesi mecburi eğitimin başlatılacağı pilot şehirleri sıraladı: Amasya, Artvin, Bilecik, Bolu, Burdur, Çanakkale, Denizli, Edirne, Eskişehir, Gümüşhane, Kırklareli, Kütahya, Muğla, Nevşehir, Rize, Sakarya, Sinop, Tunceli, Uşak, Yozgat, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Ardahan, Yalova, Kilis, Konya, Hatay, Ağrı ve Van.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Çözünürlük Dengesi Konu Anlatımı