20 Kasım 2007 tarihinde tarafından eklendi.

Sayın Valim,Değerli Konuklar ,
Mustafa Kemal gibi düşünebilmek; işçisiyle, memuruyla; öğrencisiyle, öğretmeniyle; genciyle, yaşlısıyla Mustafa Kemal gibi düşünebilmek…

Uygarlık yolunda ilerlediğimiz 21. yy’da ileriyi görebilen ve daha ileriye gitmeyi amaçlayan, yeni nesiller yetiştirmek, Mustafa Kemal gibi düşünebilmenin ilk adımıdır.

Bu adımı atarken, yeni neslin geçmişini iyi bilmesi ve özümsemesi gerekmektedir. Bunun içindir ki her fert üzerine düşen sorumluluğun bilincinde olmalıdır.

Gerçekte ülkenin yönetimini devralacak, geleceğimizi yönlendirecek, uygar ve saygın bir ulus olma bilincini daha da pekiştirecek gençler, Ulu Önder Atatürk’ün İlke ve Devrimlerinin ışığında ilerlemelidir.

Bilinmelidir ki 1920–1938 yılları arasında sağlanan gelişme ve değişmeler hem milletin birbiriyle kucaklaşması, hem de çağ ile yarışmak düşüncesiyle doğmuştur. Uygulanması da milletin çağdaşlaşmaya katılması ve ona katkıda bulunması şeklinde gerçekleşmiştir.

Atatürk’ün Türk milletini büyük bir atılıma hazırladığı ve yönlendirdiği yüzyılda Avrupa ve Asya’nın pek çok ülkesinde totaliter rejimler veya diktatörlükler bulunuyordu. Böyle bir dünyada o yabancı bir gazetecinin sorusuna “Ben kalpleri kırarak değil, kazanarak hükmetmek isterim.” diye cevap vermiştir.

Aynı çağda yaşayan, gerek kendi milletleri, gerekse dünya için endişe ve korku kaynağı olan bazı liderler, bu gün ya unutulmuş ya da kötü miraslarıyla anılır olmuştur. Atatürk ise, sevgi ve saygı uyandırarak Türk milletini çağ ile tanıştırmaya gayret edip varlığını teminat altına almaya yöneltmiştir.

Yalnızca 10 Kasımlar değil, düşünce ufkumuzda Atatürk’ün mücadele azmi, bizlere yüklediği sorululukları ve gösterdiği hedefler asla unutulmamalıdır.

Ülkemizin en zor anında bile düşünüp ortaya koyduğu milli hedef ve stratejilerin hatırlanması, bu tür çabaların anlam ve değerinin çok iyi bilinmesi gerekmektedir.

Ancak bu şekilde ulu önderin kutsal emanetini gelecek çağlara ve nesillere ulaştırabiliriz.

Ünlü bir devlet adamının dediği gibi “Atatürk gibi insanlar, bir nesil için doğmadıkları gibi, belli bir devre için de doğmazlar; onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihlerinde hüküm sürecek insanlardır.”

Ulu önderim, Atatürk’üm, iyi ki bizimleydin, iyi ki bizimlesin ve bizimle var olacaksın.

Saygılarımla…

Bir Başka Konuşma Metni:

10 KASIM KONUŞMA METNİ  

Etiketler:

Yorumlar

 1. senolkutlu dedi ki:

  AZICIK DEGİNDİM KÖTÜMÜ ETTİM

  YERLİ MALI YURDUN MALI

  Yerli malı yurdum malı dedikte ne oldu,Bütün fabrikalarımızı sattık
  Atamız bize böyle mi dedi,Gösterdiği yoldan ne çabuk saptık
  Şimdi kutluyoruz bu haftayı tüm meyveler yerli diyerek
  Oysa Uçak fabrikamız yok,Silah fabrikamız yok,yok,yok
  Yerli diye birşey artık yok,Sevinecek,Övünecek birşeyimiz yok
  Herşeyimizi sattık,Yerine birşey koymadık,Dövünecek dizimiz bile yok.
  Ülkem olmuş düşmana pazar,Artık buna dur diyen halkım bile yok
  Nasıl kutlarız bu haftayı,hakkımız yok,yok,yok.
  Affet bizi Atam,Verdiğin emeği hak edemedik
  Gösterdiğin yolda bu kadar kolayken yürüyemedik.
  Bunca yıldır bunun eksikliğini bile göremedik
  Yerli diye birşey artık yok,Sevinecek,Övünecek birşeyimiz yok
  Nasıl kutlarız bu haftayı,Buna hakkımız yok,yok,yok.

  Şenol KUTLU

 2. Ö dedi ki:

  ATAM…SENİN DEĞERİNİ HER GÜN DAHA DA ÇOK ANLIYORUZ.SENİN BU MİLLET İÇİN GÖZÜNÜ BİLE KIRPMADAN ÖLÜME GİDEBİLDİĞİNİ GÖRÜP,BUNUN NEDEN ŞU ANDA DA YAPILAMADIĞINI MERAK EDİYORUZ.UĞRUNDA ÖLÜME GİDİLEN VATAN SEVGİSİ KARANLIKTA KENDİSİNİ BİR IŞIK GİBİ HİSSETTİRİR.TÜRK MİLLETİNDE SADECE TOPRAK YOK.FİKİR VAR.DÜŞÜNCE VAR.DÜŞMANLAR TOPRAKLARIMIZA KURŞUN ATMAYA ÇALIŞTILAR AMA SİZ VE FEDAKAR ASKERLERİMİZ ONLARA KARŞI KOYUP İMKANSIZ DİYE BİR ŞEYİN OLMADIĞINI KANITLADINIZ.DAHA SONRA FİKİRLERİMİZE KURŞUN SIKMAYA ÇALIŞTILAR AMA FİKİRLER KURŞUNGEÇİRMEZDİR.ATAM…SEN BİZE BİR DÜŞÜNCEYLE,BİR FİKİRLE,BİR İNANÇLA VE BİR UMUTLA TOPRAKLARIMIZIN KURULABİLECEĞİNİ ÖĞRETTİN.HALA DA ÖĞRETİYORSUN.SENİ ÇOK ÖZLÜYORUZ…KALBİMİZDESİN VE HER ZAMAN DA VAR OLACAKSIN…BİR BAKIŞLA DEĞİŞTİRDİĞİN DÜNYAMIZ SENİ UNUTMAYACAK.UNUTTURMAYA ÇALIŞANLARA RAĞMEN,UNUTMAYACAĞIZ…

 3. berkay kasarcı dedi ki:

  Aga yaw çok saol hocanın verdiği ödevi yaptım ve çok güzel aldım allah senden razı olsun,allah ne muradın varsa versin çocuksan sevgiline kavuş yemin edrim güzel alcagıma söz veriom yüzünü kara çıkarmıcam

 4. mine ergel dedi ki:

  tek kelime ile süper kim yazmışsa süper açıklamış yani tebrik ederim.not(yazan kişiye saygılarımı ve sevgilerimi iletiyorum….)

 5. mine ergeldi dedi ki:

  çok güzel atamın önemini çok iyi anladım.ne mutlu türküm diyene!!!bence herkestürk olmak isterdi ne ulu bi önderimiz var eğer o olmasaydı şimdi okullarda ailemizle birlikte olamazdık ona minnet borçluyuz.atamız ölmedi kalbimizde yaşıyor uygarlık savaşında bayrağı o taşıyor.haydi türkler el ele verelim haykıralıııııııııım ne mutlu türküm diyene!!!!!!

 6. duygu dedi ki:

  senin izindeyim atam daima da izinde olacagım sana olan minnet borcumuzu asla ödeyemeyiz bu genclik daima seni örnek alacak kanımızın son damlasına kadar vatanımız yani kutsal emanetin icin calısacagız ne mutlu Türküm diyene…