Kırk Bin Kadrolu Öğretmen Alınacak

9 Kasım 2009 tarihinde tarafından eklendi.

Nimet Çubukçu, TBMM Plan – Bütçe Komisyonu’nda Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi görüşmeleri sonrasında, kendisine sorulan sorulara yanıt verdi.

Nimet Çubukçu, yaptığı açıklamada, sözleşmeli öğretmen sistemine karşı olduğunu tekrarladı. Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi hususundaki yasa tasarısı hazırlığını Maliye Bakanlığı ve Personel Genel Müdürlüğü’ne gönderdiklerini ifade eden Nümet Çubukçu, bu süreç dahilinde mümkün olduğu kadar kadrolu öğretmen talepleri olacağını belirtti. Çubukçu, 2010 senesi için atamayı düşündüğümüz kadro sayısı kırk bin, şeklinde sözlerine devam etti..

Kasım ayında atama yapılıp yapılmayacağı konusunda da çok fazla soruyla karşılaştığını iafade eden Çubukçu, “Maliye Bakanlığıyla görüşmelerimiz devam ediyor. Bu ay içerisinde öğretmen atamasını yapacağız.” şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı’na devlet bütçeden ayrılan payın düştüğü yönünde söylemler olduğuna dikkat çeken Çubukçu, şöyle devam etti: “Toplamda geçen sene ile bu senenin bütçesini doğrudan karşılaştırdığınızda böyle bir şey varmış gibi algılanabilir fakat buradaki incelik, Kredi Yurtlar Kurumu bütçesinin Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden çıkmış olmasıdır. Yaklaşık üç milyar dolayında bir bütçe bugün bizim bütçemizden çıktığı için o artış maalesef yansımadı.”

Çubukçu, 2009-2010 eğitim öğretim yılı açılışında verdiği ayrımcılık konulu ilk derste ise sadece etnik bir ayrımcılığa vurgu yapmadığını, kız çocuklarından, özürlülere kadar geniş bir yelpazede konunun ele alındığını aktardı.

Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak ise komisyonda yaptığı konuşmada, yurt talebinin dorukta olduğunu, bu ihtiyacı gidermek için sürekli yeni projeler geliştirildiğini aktardı.

Sadece spor ya da futbol bakanlığı olarak görülmek istemediklerini dile getiren Özak, gençlerin ekonomik, sosyal, ruhsal ve benzeri bir çok sorunu bulunduğuna dikkat çekti. Özak, “Biz gençlerin bakanlığıyız.” dedi.

Spor yapanın eğitim alamaması, eğitim alanın spor yapamaması sorununun biran önce çözülmesi gerektiğini vurgulayan Özak, köylere kadar çim sahası ile gitmek istediklerini sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.