Atatürk İlke ve İnkılapları

1 Aralık 2007 tarihinde tarafından eklendi.

Siyasal Alanda Yapılan Değişiklikler :
Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde 1919 yılında başlayan Ulusal Kurtuluş Savaşımız 1922’de tamamlandı. Osmanlı Devleti yöneticileri bu savaşın önderleri hakkında ölüm fermanları imzalamaktan çekinmediler. Kurtuluş Savaşı bittiği zaman bir yanda Büyük Millet Meclisi Hükümeti, öte yanda Osmanlı Saltanatı vardı. Büyük Millet Meclisi’nin 1 Kasım 1922 günü kabul ettiği bir yasa ile tarihimizde saltanat dönemi kapandı. Yeni bir dönem başladı. Osmanlı Saltanatının kaldırılmasından sonra 1921 Anayasası’nda değişiklikler yapıldı. 29 Ekim 1923 günü Türkiye Devleti’nin hükümet şeklinin Cumhuriyet olduğu kabul edildi.
Cumhuriyetin ilanı ile tarihimizde Cumhuriyet Dönemi başladı.

Hukuk Alanında Yapılan Değişiklikler :
Cumhuriyet öncesinde yargı işleri din adamları tarafından görülürdü. Kadı adı verilen yargıçlar din kurallarına göre karar verirdi. Hukuk alanında yapılan değişiklikle eski mahkemeler kapatıldı. Eski yasalar yürürlükten kaldırıldı. Uygar ulusların yasaları örnek alınarak boşanma, miras, ceza hukuku yeniden düzenlendi. Hukuk devrimi ile kadın – erkek arasında eşitlik sağlandı. Miras konusunda kadın ve erkek eşit pay almaya başladı. Kadınlar da erkekler gibi seçme ve seçilme hakkına kavuştu.

Eğitim Alanında Yapılan Değişiklik :
Osmanlı Devletinde eğitim sistemi dinseldi. Mahalle okulunu bitirenler isterlerse öğrenimlerini Medreselerde sürdürürlerdi. Medreselerde genel olarak dini bilgiler öğretilirdi. Bu öğrenim kurumlarında tekniğe, bilime önem verilmezdi. Medreselerin yanı sıra İmparatorluğun devlet işleri için kurulmuş Enderun adlı Saray Okulu vardı. Çok sonraları Tanzimat Döneminde Ortaokul dengi Rüştiye, Lise dengi İdadi ve Sultani okulları açıldı. Daha sonra Tıp, Harp Okulu, Mülkiye Okulları kuruldu.
Cumhuriyet döneminde dine bağlı eğitim sistemine son verildi. Eğitim kurumlarında bilimsel yöntem ve ilkelere dayalı eğitim çalışmaları başladı. Tüm okullar bu ilkelere göre yeniden örgütlendi.
Atatürk eğitime, öğretime çok önem verdi. Bilgisizliği kısa yoldan çözmek, okuma yazmayı kolaylaştırmak amacı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi 1 Kasım 1928 tarihinde Türk Alfabe Yasası’nı kabul etti. Bu alfabe ile okuma yazma öğrenilmesi için Ulus Okulları açıldı. Bütün yurtta okuma yazma öğrenme çalışmaları başladı. Atatürk, Ulus Okullarında Başöğretmen olarak dersler verdi.
Harf değişikliğini, dilde özleşme izledi. Arapça ve Farsça sözcüklerden oluşan Osmanlıca yerine Türkçe konuşulup yazılmaya başlandı. Atatürk Türk Dili’nin benliğine kavuşma çalışmalarını yürütmek amacı ile 12 Temmuz 1932 tarihinde Türk Dili Tetkik Cemiyeti’ni kurdu. Dilimiz yabancı sözcüklerden arındı.

Ekonomik Alanda Yapılan Değişiklikler :
Lozan Barış Antlaşması ile yabancı uyruklulara tanınan kapitülasyon ayrıcalıkları kaldırıldı. Ülkemiz kendi zenginlik kaynaklarına sahip çıktı. Her alanda devlet öncülük etmeye başladı. Bankalar, fabrikalar kuruldu. Modern tarım çalışmalarına başlandı. Yollar, özellikle demiryolları yapımında büyük çaba gösterildi. Böylece yurdun en uzak yerlerine ulaşma olanağı hazırlandı. Ekonomik bağımsızlığımız kazanıldı. Ekonomik alanda sağlanan bu başarılar sonucu yurdumuz bayındırlaştı. Ulusumuz zenginleşti. Halk için ağır bir yük olan aşar vergisi kaldırıldı. Çağdaş vergilendirme yöntemleri uygulanmaya başlandı.

Sosyal Alanda Yapılan Değişiklikler :
Atatürk, ulusumuzun uygar uluslar düzeyine ulaşması için, sosyal alanda da köklü değişiklikler yaptı. Yeni okullar açtı. Hastaneler, dispanserler kurulmasını sağladı. Güzel sanatların gelişmesi için gerekli girişimlerde bulundu. Konservatuar kuruldu. Stadyumlar, spor alanları, kapalı spor salonları yapıldı. Uygar bir toplum için gerek duyulan tüm sosyal kurumlar Atatürk döneminde açıldı.

Ölçü Birimlerinde Yapılan Değişiklikler :
Atatürk dünya ile ilişkilerimizi düzenli yürütmek için ölçü birimlerinde değişiklikler yaptı.
Uzunluk ölçüsü birimi olarak arşın, endaze; ağırlık ölçüsü birimi olarak okka, dirhem gibi ölçüleri kaldırarak bugün kullanmakta olduğumuz ölçü birimlerini kabul etti.
Yurdumuzda daha önce takvim Hicri takvime göre düzenlenmişti. Buna göre dünyanın kullandığı takvimle aramızda 580 yıl kadar bir farklılık vardı. 1 Ocak 1926 tarihinden sonra bizde de Miladi takvim kullanılmaya başlandı. Eskiden ülkemizde ezani saat kullanılıyordu. Bu saat uygar ülkelerin kullandığı saate uymuyordu. Takvimde olduğu gibi saatler arasındaki bu uymazlık büyük karışıklıklara neden oluyordu. Bunları ünlemek için takvimle birlikte bugünkü kullandığımız saat kabul edildi.
Hafta tatili Cuma’dan Pazar gününe alındı.

Daha geniş Bilgi: Atatürk İlkeleri | Atatürk İnkılapları

Etiketler:

Yorumlar

 1. PELİN dedi ki:

  güzel gıbı bır sıte

 2. zeynep dedi ki:

  ben bu yazılardan inanın hiç birşey anlamdım başlık denen bişey var dimi ama

 3. my nam kudun dedi ki:

  çok güzel

 4. demet dedi ki:

  eğitim şekliniz çok güzel bu imkanları bize sunduğunuz için teşekkürler………………..

 5. rozelin dedi ki:

  bence burası çok güzel bir site bayıldım bunları bir araya getirip toplayan ve sonrada bize sunana çok teşekkür ederim…

 6. berna dedi ki:

  gerçektende güzel bir site

 7. furkan dedi ki:

  ya
  sitenis çok güzel herşeyi bulabiliyorum size teşekkürler

 8. ömer dedi ki:

  bence çok güzel hazırlanmış.. bize bu bilgileri verdiginiz için siz teşekkür edrim.. Ayrıca bu bilgilerden birşey anlamayan arkadaş salak olmalı:D:D:D

 9. ömer dedi ki:

  elinize saglık çok gzl olmul:d

 10. ibrahim kürşat güneş dedi ki:

  çok güzel hazırlanmış emeğinize deymiş

 11. ibrahim yunus eray aptul dedi ki:

  elinize sağlık emeğinize deymiş

 12. ibrahim yunus eray aptul dedi ki:

  elinize sağlık elleriniz dert görmesin

 13. ibrahim yunus eray aptul dedi ki:

  çok güzel olmuş

 14. ibrahim yunus dedi ki:

  güzel olmuş

 15. kaan dedi ki:

  bunları gösterdiğiniz için size çok teşekkür ederim=))((

 16. ÇAĞATAY GÜRSOY dedi ki:

  Bilgileriniz hem çok anlamlı hem de çok güzel.Ellerinize sağlık.

 17. ahmet dedi ki:

  çok iyi olmuş iyi bir site 😀 😀 😀 😀 😀 😀 bravo 😀 😀

 18. aykız dedi ki:

  HARİKA OLMUŞŞŞŞŞ

 19. ceza dedi ki:

  biliyom bu site çok gzel

 20. said dedi ki:

  çok güzel olmuş

 21. said dedi ki:

  mükemmel olmuş

 22. said dedi ki:

  fevkalade olmuş

 23. ardan dedi ki:

  bnce eksik bilgiler var aradığım bazı bilgileri bulamadım

 24. ardan dedi ki:

  hı bi de yazılar çok küçük:)

 25. ridakss dedi ki:

  öğretmen kırık not wersın soracam en az 100 olmalı:):d

 26. eda nur yavuz dedi ki:

  güzel olmuş ama benim istediğim bilgi yok!!

  ama yine ellerinize sağlık

 27. themust dedi ki:

  hiçbirsey anlamasanızda EMEĞE SAYGI…

 28. nazlı emektar dedi ki:

  bu site çok güzel hepinize teşekür ederim bu siteyide
  her zaman açacam bu siteyi kuranada teşekür ederim
  sevgilerimle