DPY Başvurusunda Ücret Alınmayacak

25 Mart 2009 tarihinde tarafından eklendi.

Bilindiği gibi MEB daha önceden DPY sınavları için her öğrenciden başvuru ücreti alıyordu. Maddi durumu iyi olmayan bu öğrencilerden alınan bu ücretlere Danıştay 8. Dairesi dur dedi.

Türk Eğitim-Sen, MEB tarafından her yıl uygulanan Devlet Parasız ve Yatılılık ve Bursluluk sınavına girmek isteyen öğrencilerden para alınmasının, Anayasaya ve eğitimde eşitlik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle yargı yoluna taşındığını, Danıştay 8. Dairesi’ninse sınavdan para alınmasıyla ilgili yürütmenin durdurulması kararını verdiğini bildirdi.

Danıştay kararı olduğu halde Milli Eğitim Bakanlığı’nın, sınavın isminden “Devlet” kelimesini çıkartarak sınav adını “Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) 2009” şeklinde değiştirdiğini hatırlatan Bostan sözlerine şu şekilde devam etti:

“Kılavuzun üçüncü maddesinde sınava başvuracak öğrencilerden on Lira sınav parası alınacağını 27 Şubat 2009’da açıklamıştı. Sınav parasının istenmesinin doğru olmadığını hatırlatıldı. Bunun üzerine MEB 23 Mart 2009’da yeni bir duyuru yaparak sınav parası alınmayacağını bildirdi.

Yusuf Kenan DURMUŞOĞLU

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
TEKBİR VE CENK MARŞI