AÖF’nin Edebiyat, Sosyoloji ve Felsefe Bölümleri Açıldı

17 Temmuz 2009 tarihinde tarafından eklendi.

YÖK, çok tartışılacak bir kararın altına imza attı.  Artık Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyoloji ve Felsefe bölümleri Açık Öğretim Fakultesi kapsamına da alındı. Sözünü ettiğimiz bu bölümler  sadece Açık Öğretim Fakultesi kapsamına alınmakla kalınmadı kontejan sayısı da “sınırsız” olarak belirlendi. Bunun anlamı şu: Artık 145 alan herkes Türk Dili ve Edebiyatını, Felsefeyi, Sosyolojiyi açıktan okuyabilecek. Bu karar üzerinde ciddiyetle durulması, tartışılması gereken bir karar ; ancak -nedense- kamuoyunda yeterince yankı uyandırmadı. Enine boyuna tartışılmadı. Getirileri ve götürüleri üzerinde hiç durulmadı. Alınan bu kararı www.okuldersleri.com olarak desteklemiyoruz: Neden?

İşte Nedenler:

– Türk Dili ve Edebiyatı, Felsefe ve Sosyoloji Fen Edebiyat Fakültesi bölümleridir. Fen Edebiyat Fakültesi araştırmayı, sorgulamayı, düşünmeyi ön plana çıkarır. Bu bölümler test usulü ile okunacak bölümler değildir.

– Türkiye’de Türk Dili ve Edebiyatı, Felsefe ve Sosyoloji bölümlerini bitirenler hangi alanlarda çalışabiliyorlar? Diyebiliriz ki sadece öğretmenlik yapıyorlar. Peki sözünü ettiğimiz bu bölümlerden mezun olanlara Türkiye’nin ihtiyacı var mıdır? Kesinlikle ihtiyaç yok. 4 yıl sonra yüz binlerce Türk Dili ve Edebiyatı, Felsefe ve Sosyoloji bölümünü bitirmiş işsiz mezunlarla karşılacağız. Şu anda dahi mevcut mezunlar işsiz gezerken bu bölüm mezunları istihdam edilmemişken bu bölümlerin neden açıköğretim kısmı da açıldı? Sanırım bunun cevabı “ekonomik rant”. Büyük hayallerle bu bölümleri 4 yıl boyunca okuyup emek veren gençlerimize gerçekten yazık olacak.

– Türk Dili ve Edebiyatı, Felsefe ve Sosyoloji bölümlerini bitirenler öğretmen oluyorsa öğretmenlerin mutlaka kampus havasını teneffüs etmesi gerekir zira öğretmenler sadece bilgi veren değildir. Her yönüyle örnek insandır. Kampus havasını teneffüs etmemiş bir öğretmen öğrencilerine kitapta var olan bilgiden daha fazlasını veremeyecektir.

Türk Dili ve Edebiyatı, Felsefe ve Sosyoloji bölümlerinin açıköğretim bölümlerinin de açılması bu bölümlerin örgün eğitim bölümlerinin üniversite giriş taban puanlarını ciddi manada aşağı çekeceğinden Fen edebiyat fakültelerinin bu bölümlerine daha kalitesiz, donanımsız öğrencilerin gitmesine neden olacaktır. Böylece örgün eğitimdeki kalite de ciddi manada aşağı çekilecektir. Bu kalite düşüklüğü sadece örgün eğitimdeki Türk Dili ve Edebiyatı, Felsefe ve Sosyoloji bölümlerinde yaşanmayacak tarih, coğrafya gibi bölümleri de etkileyecektir zira öğrencilere örgün eğitimin tarih, coğrafya bölümlerinde okumaktansa açıköğretimin Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde okumak daha cazip gelecektir. Tarih, coğrafya gibi bölümlere talep azalacağından ÖSS tapan puanları da düşecek yani kalite düşecektir.

Alınan bu kararla söz konusu bu bölümler için ÖSS önemini yitirmiş KPSS önem kazanmıştır. Dananın kuyruğu ÖSS’de değil KPSS’de kopacaktır.

Yusuf Kenan DURMUŞOĞLU

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Teknik İz İşaretleri ve Kol Komutları