2009 ÖSS Soruları ve Cevap Anahtarları

16 Haziran 2009 tarihinde tarafından eklendi.

Dün, tüm Türkiye’de son ÖSS yapıldı.  Sorular oldukça kaliteliydi. Sayısal bölümde bazı tartışmalı sorular da vardı. Bir önceki yıla göre soruların biraz daha nitelikli olduğu açıktı.  ÖSS‘ye  giren kişi sayısının azalması ve üniversitelerdeki kontenjan artışları nedeniyle  taban puanlarda bu yıl ciddi bir düşüş olacağını tahmin ediyoruz. Öğrencilerin bu fırsatı değerlendirip bu yıl girebilecekleri bölümleri iyi değerlendirmesini tavsiye ediyoruz. Zira 2010’da yeni bir sınav sistemi uygulanacak ve bu sistem şu anda adeta kapalı bir kutu. Başarı puanları yüksek olanlar ve düz liselerde okuyanlar yeni sınav sisteminde zorlanacak. İşte 2009 ÖSS Soruları ve Cevap Anahtarı:

Yusuf Kenan DURMUŞOĞLU

Birinci Bölüm

İkinci Bölüm

Türkçe Testi (Tür)

Edebiyat Sosyal Bilimler Testi (Ed-Sos)

Sosyal Bilimler Testi (Sos-1)

Sosyal Bilimler Testi (Sos-2)

Matematik Testi (Mat-1)

Matematik Testi (Mat-2)

Fen Bilimleri Testi (Fen-1)

Fen Bilimleri Testi (Fen-2)

Cevap Anahtarı

Etiketler:

Yorumlar

 1. ALİM ÖĞDEN dedi ki:

  cevabı yusuf ziya ortaç olan sorunun yanlış olduğunu düşünüyorum. çünkü yusuf ziyanın da gezi türünde eseri var(GÖZ UCUYLA AVRUPA)reşat nurinin anadolu notları, bundan daha meşhur bir eser ancak reşat nurinin edebiyatımızda tanınmasını sağlayan eserleri gezi türünde değil roman türündedir.
  ayrıca şiirle ilgili özlü anlatım sorusunda doğru seçeneğin dışında başka bir seçenekteki dizeler de benim dikkatimi çekti dağ dağ o güzel ses bütün etrafı gezindi mısrasında “bütün” sözü bence dağ dağ ifadesinden dolayı gereksiz kullanılmıştır.

 2. ALİM ÖĞDEN dedi ki:

  Yusuf Kenan Hocam, davetinizden bugün haberim oldu. Teşekkür ederim.O gün verdiğim e-mail bizim okulun müdür yardımcısına ait.Ben henüz bir adres aldım;çünkü ihtiyacım yok, ne internet ne de facebook aboneliğim var.Bu sorularla ilgili göremediğim ayrıntılar ya da yanlış bilgim varsa bir öğretmen arkadaşım beni uyarır beklentisiyle bu yorumu gönderdim fakat hiçbir yorum alamadım.Yusuf Hocam, tekrar teşekkürlerimi sunar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 3. sanane dedi ki:

  yha neden öss soruları çıkmıo ya koysanıza web sitenize