2008`de Taban Puanlar Düşecek

15 Haziran 2008 tarihinde tarafından eklendi.

2007 ÖSS başvuruları başladı. Ama herkesin gözü 2008 ÖSS`de. 2008`de genel liseler hiç mezun vermeyecek, taban puan düşecek. ÖSS ve meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş başvuruları 23 Mart`a kadar sürecek. 2007 ÖSS, 2008 ÖSS`nin gölgesinde yapılacak. 2008 ÖSS`nin dört gözle beklenmesinin nedeni, 2004 yılında genel lise eğitiminin dört yıla çıkarılması. 2004`te dört yıllık eğitime geçen liseler, 2008`de hiç mezun vermeyecek. Yani sınava katılanların sayısı otomatik olarak yaklaşık 500 bin kişi azalacak.
Bazı dershaneler uygulamanın diğer yıllarda ÖSS`ye girmiş veya girecek adaylar için adaletsizlik olduğunu söylese de Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan sonuçların adayları `çok da fazla etkilemeyeceğini` düşünüyor.
Prof. Dr. Yarımağan, genel liseler mezun vermese de Anadolu liselerinden başarılı bir öğrenci kitlesinin sınava gireceğini hatırlatarak şöyle konuştu: “2008 ÖSS`de aday sayısında üçte bir oranında düşüş yaşanacağını tahmin ediyoruz. O yıl sınava girecek adaylar için aşırı derecede olmasa da bir fırsat olduğu doğrudur. Sistem değişikliğinin doğası gereği böyle bir boşluk oluştu, kaçınılmazdı.
Değişiklik sadece çok iyi öğrenciler ve onların yerleşeceği üniversiteler arasında olacak.”
`Kontenjan düşürülmeli`
Sınava hazırlanan Ezgi Gerçek`e göre 2007-2008 hiç fark etmiyordu: “Ben bir an önce üniversiteye girmek istiyorum. Sonuçta her yıl bu stresi yaşıyoruz. Kazanacak olan öğrenci için fırsat önemli değildir.”
ÖSS ve YDS için tek başvuru
2007 ÖSS için lise son sınıftakiler okullarının bağlı olduğu başvuru merkezinden, mezunlar istedikleri bir başvuru merkezinden randevu alacak.
Randevu gününden en az iki gün önce ÖSS için 40 YTL, ÖSS ve Yabancı Dil Sınavı (YDS) için 50 YTL sınav ücreti yatıracak. Sürekli yurtdışında, hasta ya da tutukluluk gibi nedenlerle merkeze gidemeyip mektupla başvuruda bulunanlarsa, aday bilgi formu ve eklerini bir zarf içine koyarak ÖSYM`ye ulaştıracak.
Başvuruda verilecek fotoğrafın sınava giriş tarihinde saç, bıyık, makyaj gibi tanınmada önemli rol oynayacak görünüm özelliklerinden farklı olmaması gerekiyor.
Adaylar 17 Haziran`da ÖSS için ter dökecek. Bu yıl ilk defa, ÖSS ve YDS başvuruları tek formla yapılacak.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı